Ako je to s tým vinylom?

06.06.2020

Mnohí k nám zavítate s vetou "Chcem vinylovú podlahu" s takým silným odhodlaním, že mám pocit akoby ani iné podlahy neexistovali. Keď sa spýtam na dôvod výberu (skryte mám na mysli otázku "kam to chcete?") dostávam skoro vždy odpoveď "Neviem, čítal som na nete, že sú najlepšie": Preto som sa rozhodol, tu na nete, že si povieme pár faktov.

Trochu histórie o podlahách. Začnem celkom nedávnym časom, časom našich dedov. Oni preferovali drevené podlahy, smrekové dosky, často len rezané. Neskôr sa začali používať podlahy z tvrdých drevín, "stromčekové" parkety z Buku, alebo Dubu. Socialistická doba začala ich masívnu inštaláciu a keby to vtedy spravili perfektne, dnes by sme si s modernými podlahami ani neškrtli. Nebolo by prečo meniť podlahy. Nemyslím to teraz ideologicky, ale čisto prakticky, lebo drevené podlahy každého druhu sú večné ak sa o ne staráme.

Nová doba priniesla rôzne aglomerované materiály (zmesi drevných vlákien a pojiva, čiže spojovacích zmesí, ktoré voláte aj lepidlá) povrchovo dokončené syntetickými fóliami. To sú už na scéne laminátové podlahy, alebo ako ich často voláte "plávačky". Priniesli úžasné vlastnosti v odolnosti, v ľahkej a jednoduchej údržbe, ale hlavne v množstve dekórov, ktoré by sme si často nemohli dovoliť kúpiť v pravom dreve. Lenže prišli prví výrobcovia, ktorí podľahli tlaku "megamarketov", ktorí tlačili na ceny a začal sa kolotoč akýchsi lacných napodobenín, ktoré s pôvodným zámerom mali spoločný iba vzhľad. Podlahy začali byť nekvalitné, studené, hlučné, nedržali tvar a často ani farbu. Avšak, pôvodní výrobcovia, nepodľahli tomuto trendu a pokračujú vo výrobe kvalitných laminátových podláh do dnes. To, čo sa však zmenilo určite, je váš pohľad na laminátové podlahy a nároky, ktoré na ne máte. Majú byť teplejšie, tiché, rovnako kvalitné a majú vydržať viac. 

Tak vznikli vinylové podlahy, ktoré spojili vlastnosti dreva (tichosť, pocitovú teplotu) a laminátových podláh (jednoduchá údržba, odolnosť a množstvo dekórov). Ich názov vznikol zo skrátenia názvu ich základného materiálu, ktorým je PVC, čiže polyvinylchlorid. A tu nastáva ten problém, ktorý už asi tušíte. Opäť tí výrobcovia, ktorím záleží na kvalite, začali s výrobou pod prísnym dohľadom certifikačných orgánov. Dodržujú bezpečné postupy nielen pre podlahu samotnú, ale aj životné prostredie. Sú zárukou toho, že takto vyrobené podlahy nebudú uvoľňovať ftaláty, či ťažké kovy do ovzdušia u vás doma. Sú však aj výrobcovia, resp. obchodníci, ktorým je to úplne jedno a dovážajú na trh výrobky, ktoré nespĺňajú ani základné normy. Je im jedno kto podlahu vyrobil, aké má vlastnosti a či vám nespôsobia zdravotné problémy. Hnacím motorom je len zisk. Vinylové podlahy od týchto obchodníkov sú na prvý pohľad na nerozoznanie od tých kvalitných až do momentu skutočného užívania. Problémom býva už samotné poradenstvo obchodníkov a neskôr ich vystavenie skutočnému užívania. Takéto vinylové podlahy často strácajú farbu, na slnečnej strane domu strácajú tvar a rozmer, spoje sa rozoberajú a vy ste stretaní. Podlahy sú nenávratne zničené a vám neostáva nič iné, iba ich vymeniť. Áno, rozumiem tomu, že kvalitné vinylové podlahy sú často násobne drahšie a vy si to nemôžete dovoliť. No, rátajme spolu. 

Chcete vinylovú podlahu, to sme si povedali na začiatku. Prídete do obchodu, kde predávajú naozaj kvalitu a tá cena vás ovalí. 30, často aj 35€ za m2. To je pre vás veľa a tak siahnete po lacnej alternatíve na nete. "Však je to to isté, vinylová podlaha a za 15-18€/m2" poviete si. Nakúpite, svojpomocne namontujete a tešíte sa ako ste dobre nakúpili. Je to však tak? Podlaha začne vykazovať už spomínané chyby. Máte hlavu v smútku a rozhodnete sa vymeniť podlahu za kvalitnú. Kedže životnosť vinylových podláh môže byť aj niekoľko desaťročí, výmena pôvodnej podlahy po pár rokoch je ako keby ste ju nikdy nekupovali. Pôvodná podlaha 15€ + nová (kvalitná) 30€. Výsledok je 45€/m2 kvalitnej vinylovej podlahy, ktorá vám bude slúžiť naozaj veľmi dlho, často navždy. Tak sa preneste v čase a vojdete opäť do obchodu s kvalitnými podlahami. Aký je váš pohľad teraz?

Vždy vám budeme hovoriť pravdu aj o vlastnostiach podláh, ktoré nemusia byť podľa vašej chuti. Vždy nájdeme takú podlahu, ktorá vám prinesie najviac úžitku, aj keď riskujeme, že nás odmietnete kvôli vyššej cene. No, je tá naša vyššia cena naozaj vyššia? Na túto otázku si už musíte odpovedať vy.