Ako si vybrať správny matrac?

Na trhu je v súčasnej dobe veľké množstvo výrobcov a predajcov, ktorý ponúkajú celú škálu matracov. V ponuke sú najčastejšie matrace vyrobené z PUR peny, latexu, pružinové a zmesové. Výrobcovia tým sledujú rôzne ciele, no ten najdôležitejší je správna poloha chrbtice, pohodlie a zdravotná nezávadnosť.  Ďalším parametrom je hygiena. Tá je veľmi dôležitá hlavne v dnešnej dobe, kedy je zvýšený výskyt alergií na roztoče a prach.

Správny matrac si vždy vyberajte u predajcov s tradíciu, kvalitným personálom, u predajcov s certifikátom, referenciami a pod. Prv než sa vydáte na výber po predajniach, spýtajte sa vašich susedov a známych či a kde v minulosti kupovali matrac a aké majú skúsenosti. Napovie vám to veľa o konkrétnom obchode. Rozhodujúca je možnosť si matrac vyskúšať (nekupujte matrace len zo vzorky ani na odporučenie známeho). To čo vyhovuje susedovi, bratovi či kolegovi nemusí vyhovovať práve vám.

Často sa stretávam s teóriou, že len tvrdý matrac je zdravý. To už dávno neplatí. Matrac vám musí byť pohodlný už v predajni. Zásadne sa neriaďte označením tuhosti udávaným výrobcom. Matrac si dostatočne dlho vyskúšajte, vyskúšajte všetky vaše obvyklé polohy spánku a nechajte si vysvetliť dopodrobna všetky jeho parametre. Ak predávajúci nevie odpovedať na všetky vaše otázky (aj keď sa vám budú zdať nepodstatné), nekupujte a obráťte sa na iného predajcu.

A teraz k samotnému výberu:

Jadro matraca:

Podstatou kvalitného matraca je jeho jadro. Ak výrobca podcení tento fakt, pekný či kvalitný poťah to nikdy nezachráni. Jadro by malo byť vyrobené z certifikovaných materiálov od najlepších výrobcov na trhu. Musí byť dostatočne odolné proti preležaniu (vyjadruje to záruka) a musí byť dostatočne priedušné. Ak preferujete penové matrace, pýtajte sa na ich hustotu (udáva sa v kg/m3). PUR peny alebo aj studené peny sa vyrábajú v rôznych hustotách od 25 a vyššie. Čím je hustota vyššia, tým je jadro tvrdšie. Jednoduché matrace obsahujú len jednu vrstvu, pokročilé obsahujú dve vrstvy a viac, čím sa dosiahne rôzna tvrdosť na každej strane matraca. Máte tak jeden matrac s mäkšou a tvrdšou stranou. Luxusné matrace majú jadro zložené s vrstvy studenej peny a tzv. pomalej alebo pamäťovej peny alebo z latexu.  Pomalá pena by mala mať hustotu 50kg/m3 a viac. Výrobca tým docieli antidekubitné vlastnosti (pôsobí proti preležaninám), výbornú elasticitu a príjemný pocit mäkkosti pri zachovaní všetkých ortopedických nárokov a požadovanej tvrdosti matraca podľa vašich predstáv. Nezabudnite sa informovať o možnosti polohovania matraca. Zloženie a konštrukcia jadra to priamo určuje. Ak dávate prednosť pružinovým matracom vyvarujte sa kúpe lacných modelov. Obsahujú málo pružín na m2 čo má za následok nízku bodovú elasticitu, krátku životnosť a nedokonalú funkciu. Hľadajte matrace s tzv. taštičkovými pružinami (každá pružina je obalená v textilnom puzdre). Výrobcovia udávajú až 1000 ks/m2. Tieto matrace sú však v horných cenových pásmach. Stále viac výrobcov, ktorý vyrábajú matrace z PUR peny už vie dokonale nahradiť všetky vlastnosti pružinových matracov v oveľa nižších cenách.

Poťahová látka:

Rozlišujeme dva druhy poťahov: na pevno zašité a odnímateľné (odzipsovateľné). Na pevno zašité poťahy sa zväčša dajú čistiť na sucho alebo len povrchovo. Snímateľné sa dajú prať podľa inštrukcií na štítku, ktorý je našitý na poťahu. Nezabúdajte na to, že je vyslovene zakázané používať vysávače s hĺbkovým vysávaním. Mohlo by dôjsť k vyťahovaniu klimatizačných výplní z poťahu. Keďže matrac chránime matracovým chráničom a následne plachtou, vzhľad poťahovej látky nie je smerodajný aj keď poteší. Dôležitejšou vlastnosťou je zloženie látky a klimatizačnej výplne. Poťahová látka by mala obsahovať okrem bavlny aj syntetické vlákna (napr. polyester, bambusové vlákno, uhlíkovú mriežku, strieborné vlákna a pod.) aby bol dostatočne odolný voči mechanickému namáhaniu, aby dostatočne odvádzal vlhkosť, ktorú vydáva naše telo v spánku a pod. Celý poťah na matraci musí dokonale sedieť, nesmú sa na ňom tvoriť sklady, prešitie musí byť celistvé a neprerušované. Venujte tomu zvláštnu pozornosť po rozbalení matraca.

Záruka a servis:

Vyššia cena je vždy známkou kvalitnejších materiálov, vyššej odolnosti, životnosti a často majú drahšie matrace aj vyššiu záruku. Dobrý výrobca či predajca dáva záruku nad rámec zákona (viac ako 2 roky). Popredný výrobcovia dávajú záruku 5-10 rokov. Dávajú vám tým najavo, že práve ich výrobkom môžete dôverovať. Predávajú svoje výrobky cez preverených predajcov s tradíciou, čo je pre vás dostatočnou zárukou, že budete mať zabezpečený jednoduchý a rýchly priebeh reklamačného konania. Informujte sa na ktoré vlastnosti matraca sa záruka vzťahuje. Najčastejšie je to na ortopedické vlastnosti t.z., výrobca resp. predajca ručí za to, že matrac bude mať správne ortopedické vlastnosti počas celej doby záruky. Počítajte však s tým, že musíte dodržať všetky podmienky uvedené v návode na užívanie a údržbu v záručnom liste. Častým dôvodom na zamietnutie reklamácie je to, že matrac vykazuje známky poliatia či znečistenia. Predísť tomu môžete použitím správneho chrániča, ktorý zabráni vniknutiu tekutín do matraca.

Vákuovo balené či voľne balené?

Vákuovo sa dajú baliť len matrace z PUR peny, pružinové nie. Došlo by k poškodeniu kovových pružín a matrac by bol zničený. Ak výrobca dodáva penové matrace vákuovo zbalené (rolka priemeru cca 40 cm vysoká cca 90 cm), môžete si byť takmer ma 99,9% istý, že matrac je kvalitný a bude mať dlhú životnosť. Len kvalitné penové matrace sa dajú bez obáv vákuovo zbaliť a dlhodobo skladovať.

 

Prajem vám dobrý výber a šťastnú ruku                                                         Roman Adamják

                                                                                                                                MAJSTER Martin